Header Image

5.5m Class World Championship 2020

Hosted By Royal Prince Alfred Yacht Club

Race 4   (12/01/2020)  Royal Prince Alfred Yacht Club

Updated:  12/01/2020  4:03:08 PM

OD results Start : 11:05
Place Flag Sail No Boat Name Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
1 SUI226 SHAOLIN Cyrus Golchan Andreas Kindlimann Hans Von Werdt 13:03:47 01:58:47 1.0
2 NOR57 ARTEMIS XIV Kristian Nergaard Johann Barne Ander Pederson 13:04:30 01:59:30 2.0
3 GBR40 GIRLS ON FILM Peter Morton Andrew Palfrey Andrew Mills 13:04:46 01:59:46 3.0
4 BAH24 NEW MOON Mark Holowesko Peter Vlasov Christoph Burger 13:04:59 01:59:59 4.0
5 BAH22 JOHN B Gavin Mckinney Lars Horn Johannesse Matthias Dahlman 13:06:14 02:01:14 5.0
6 AUS60 KU-RING-GAI II Matt Crawford Rob Crawford Matt Visser 13:07:04 02:02:04 6.0
7 SUI201 ZICCA Tobias Isler Rob Schrivenor Will Mackenzie 13:07:49 02:02:49 7.0
8 GER79 PRETTYNAMA Max Muller Wiebe de Witte Mark Dangel 13:07:59 02:02:59 8.0
9 BAH23 ALI-BABA Craig Symonette Flavio Morazzi Will Alloway 13:08:14 02:03:14 9.0
10 AUS62 KU-RING-GAI John Bacon Terry Wetton James Mayjor 13:08:37 02:03:37 10.0
11 AUS24 KINGS CROSS Scott O'Connor Steve McConaghy David Taylor 13:11:22 02:06:22 11.0
12 ITA73 CARABELLA Alfredo Delli Gianluca Marolli Claudio Mazzanti 13:12:24 02:07:24 12.0
13 NOR64 CLARK KENT Petter Fjeld Christean Horn Johan Thomas Borgan 13:12:28 02:07:28 13.0
14 AUS26 BARAGOOLA Jason Antill Damian Macey Larry Eastwood 13:13:18 02:08:18 14.0
15 GER108 TANGALOOMA Michael Schulz Marc Schulz Robert Jatkowski 13:13:44 02:08:44 15.0
16 SUI209 OTTO Bent Christian Wilhelmsen Lasse Berthelsen Luka Strahovnik 13:15:10 02:10:10 16.0
17 AUS64 BLACK MAGIC Andy Macphail Jamie Macphail Simon Smith 13:15:34 02:10:34 17.0
18 GER106 MAROTTE Wolf-Eberhard Richter Beata Kallkoarski Robert Hart 13:15:51 02:10:51 18.0
19 AUS63 BETA CRUCIS Bob Stoddard Martin Cross Martin Bunch 13:16:35 02:11:35 19.0
20 AUS32 SKAGERAK Steve Brajkovich Phil Smidmore Tim Ellis 13:16:42 02:11:42 20.0
21 AUS35 RHAPSODY Thomas Spithill Chris Links Heath Walters 13:22:34 02:17:34 21.0
22 GER69 ARUNGA VIII Joachim Fluhrer Jorg Sonntag Jonathan Fluhrer 13:27:12 02:22:12 22.0
23 AUS61 ALPHA CRUCIS Richard Schilling Mark Griffiths Brett Scott 13:27:22 02:22:22 23.0
24 GER101 ANTARES Kasper Stubenrauch James Maggison Thies Foerst 13:40:36 02:35:36 24.0



Results by : TopYacht

Footer Image