event burgee venue burgee

Selden for Sailing Winter Centreboard Series 2020

Royal Prince Alfred Yacht Club

Results are provisional as of 14:34 on July 9, 2020

29er Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
5 29er 29er 2126 Trebuchet Angus Renton Ellis Merrett RPAYC   1st 11.0 11.0 1.0 1.0 2.0 2.0 4.0 1.0
5 29er 29er 2868 Sketchy Eva Attwood Isabella Holdsworth RPAYC   2nd 20.0 20.0 2.0 2.0 4.0 4.0 3.0 5.0
5 29er 29er 2   Oscar Verity Cooper Bellingham RPAYC   3rd 21.0 21.0 9.0 DNF 5.0 1.0 3.0 1.0 2.0
5 29er 29er 2614 Rapido Batido Darcy Robbins Sienna Brown RPAYC   4th 23.0 23.0 4.0 3.0 6.0 1.0 5.0 4.0
5 29er 29er 353 Viper Hugo Butterworth Tristan White RPAYC   5th 23.0 23.0 3.0 4.0 3.0 5.0 2.0 6.0
5 29er 29er 2987 Destiny Sophie Aitken Orlando Sadlik     6th 35.0 35.0 6.0 7.0 7.0 6.0 6.0 3.0
5 29er 29er 1941 Doncamatic Quentin Willman Harley Ratcilff RPAYC   7th 43.0 43.0 5.0 6.0 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
5 29er 29er 461 FireX Harry Browne Connor Hackwood RPAYC   8th 54.0 54.0 9.0 DNS 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

A Class Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
7 A Class Multihull AUS18 Harken Grant Pellew   RPAYC   1st 0.0 0.0            

Flying Ant Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
3 Flying Ant FA, Pacer 602 602 Orlando Springer Hannah McCutcheon RPAYC   1st 9.0 9.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0
3 Flying Ant FA, Pacer 601 Watermelooon Piper Attwood Annabelle Sampson RPAYC   2nd 11.0 11.0 1.0 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0
3 Flying Ant FA, Pacer 350 Rhinochaser Eliott Verhaeghe Josh Paulson RPAYC   3rd 18.0 18.0 3.0 3.0 5.0 3.0 1.0 3.0
3 Flying Ant FA, Pacer 577 Speed Demon Archie Pethard George Pethard RPAYC   4th 25.0 25.0 6.0 DNC 4.0 3.0 4.0 4.0 4.0
3 Flying Ant FA, Pacer 554 Hornet Charlie Verity Jordan Souter RPAYC   5th 30.0 30.0 4.0 5.0 4.0 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC

Laser 4.7 Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
2 Laser 4.7 Laser 4.7 207468 Ciao Olivia Williams   RPAYC   1st 10.0 10.0 1.0 2.0 1.0 2.0 3.0 1.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 209561 East Is Up Bayley Taylor   RPAYC   2nd 10.0 10.0 2.0 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 169689 POSEIDON Azura Gacoin   RPAYC   3rd 25.0 25.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 1.0 3.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 1854 Eclipse Nathan Pearce   RPAYC   4th 30.0 30.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 4.0 4.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 185815 Borrowed Kane Sablatnig   RPAYC   5th 36.0 36.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC

Aero 7 Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
2 Aero 7 Aero 1196         x                  
2 Aero 7 Aero 3051 Master Plan Robert Brewer       1st 6.0 6.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2 Aero 7 Aero 2490 Camp Freddy Simon Reffold       2nd 12.0 12.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0

Aero 9 Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
2 Aero 9 Aero 2491 Drop Bear David Sampson   RPAYC   1st 6.0 6.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Finn Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
2 Finn Finn AUS5 Anika Matthew Visser   RPAYC   1st 10.0 10.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2 Finn Finn NED842 Area 51 Rod Tanks   RPAYC   2nd 12.0 12.0 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 2.0
2 Finn Finn AUS231 Doae my Bung Look big in this James Mayjor   RPAYC   3rd 17.0 17.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 2.0 1.0

Laser Radial Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
2 Laser Radial Laser Radial 196428 Rapid Oliver Gordon   RPAYC   1st 8.0 8.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0
2 Laser Radial Laser Radial 209514 Whooshka Alexander Bijkerk   RPAYC   2nd 10.0 10.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0
2 Laser Radial Laser Radial 203783 Fever Lauren Crossman   RPAYC   3rd 25.0 25.0 4.0 3.0 4.0 6.0 5.0 3.0
2 Laser Radial Laser Radial 643 Short Memory Traks Gordon   RPAYC   4th 26.0 26.0 6.0 7.0 3.0 3.0 3.0 4.0
2 Laser Radial Laser Radial 197422 Shark Bait Andrew Tuite   RPAYC   5th 30.0 30.0 5.0 5.0 7.0 4.0 4.0 5.0
2 Laser Radial Laser Radial 217302 Pure Blonde Lindsay Whitton   RPAYC   6th 42.0 42.0 14.0 OCS 6.0 5.0 5.0 6.0 6.0
2 Laser Radial Laser Radial 212837 KINGKEY Kerrie Shimeld   RPAYC   7th 55.0 55.0 3.0 4.0 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
2 Laser Radial Laser Radial 203211 Milestone Alice Lydement       8th 65.0 65.0 7.0 8.0 8.0 14.0 RET 14.0 DNC 14.0 DNC
2 Laser Radial Laser Radial 148640 L Robert Warnes   BYRA   9th 78.0 78.0 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
2 Laser Radial Laser Radial 189014 Full Circle Jan Scholten   RPAYC   10th 84.0 84.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
2 Laser Radial Laser Radial 196421 Momentai Pru Bennett   RPAYC   10th 84.0 84.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
2 Laser Radial Laser Radial 173086 Qin Jacinta O'Connor   RPAYC   10th 84.0 84.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
2 Laser Radial Laser Radial AUS199234 Yo Ho Ho Alexander Robbins   RPAYC   10th 84.0 84.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC

F18 Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
7 F18 Multihull 524 G Design Beau Nicholas White Roderick Waterhouse RPAYC   1st 7.0 7.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0
7 F18 Multihull 307 Showdown Mark Griffith Katie Pellew RPAYC   2nd 12.0 12.0 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 3.0
7 F18 Multihull 27 ACME Damion Abbott David Young     3rd 17.0 17.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0

Windsurfer Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
4 Windsurfer Windsurfer 4         x                  
4 Windsurfer Windsurfer 2   Rohan Cudmore       1st 4.0 4.0       1.0 1.0 2.0
4 Windsurfer Windsurfer 1410           2nd 5.0 5.0       2.0 2.0 1.0

Hobie 16 Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
7 Hobie 16 Multihull 114870 Isenbardmousetrouser Graeme Corlett Ali Corlett RPAYC   1st 7.0 7.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0
7 Hobie 16 Multihull 114595 Pan Pan David Fisher Hayley Fisher     2nd 14.0 14.0 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 2.0 1.0

Skud 18 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
5 Skud 18 Skud 18 44 Jim Brown Linda Buchan Scott Reynolds RPAYC   1st 3.0 3.0       1.0 1.0 1.0

Waszp Class

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
6 Waszp Waszp 2774 Jeff Vader Thomas Brewer   RPAYC   1st 5.0 5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0  
6 Waszp Waszp 2772 Le Grand Bleu Stephane Verhaeghe   RPAYC   2nd 19.0 19.0 4.0 4.0 5.0 4.0 2.0  
6 Waszp Waszp 2783 Was Zup Edwin Wray   RPAYC   3rd 21.0 21.0 3.0 2.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC  
6 Waszp Waszp 2198 Sea Legs Christopher Clegg   RPAYC   4th 22.0 22.0 2.0 3.0 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC  
6 Waszp Waszp 2680 Growler William Troop   RPAYC   5th 24.0 24.0 5.0 7.0 DNS 7.0 DNC 2.0 3.0  
6 Waszp Waszp 2771 Texas Radio Garry Essex   RPAYC   6th 25.0 25.0 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 3.0 4.0  

Laser Standard Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
2 Laser Standard Laser 217590 The Left Lane Jan Scholten   RPAYC   1st 10.0 10.0 2.0 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0
2 Laser Standard Laser 211499 Seedy Christopher Dawson   RPAYC   2nd 20.0 20.0 3.0 4.0 3.0 3.0 3.0 4.0
2 Laser Standard Laser 211487 Bullet Jim Colley Steve Byrant RPAYC   3rd 22.0 22.0 8.0 3.0 5.0 1.0 2.0 3.0
2 Laser Standard Laser 198091 Full Cream Milk Stuart Holdsworth   RPAYC   4th 25.0 25.0 1.0 2.0 2.0 2.0 13.0 OCS 5.0
2 Laser Standard Laser 193385 Rapid Fire David Taylor   RPAYC   5th 35.0 35.0 5.0 6.0 6.0 7.0 5.0 6.0
2 Laser Standard Laser 210159 Whisper Bruce Ferguson   RPAYC   6th 44.0 44.0 6.0 8.0 8.0 8.0 7.0 7.0
2 Laser Standard Laser 169677 LIGHT & HASTY Cameron Edwards   RPAYC   7th 45.0 45.0 7.0 7.0 13.0 DNC 6.0 4.0 8.0
2 Laser Standard Laser 189014 For Sale Chris Rodowicz       8th 52.0 52.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 6.0 2.0
2 Laser Standard Laser 212251 Ruckby Jarrah Sheppard   RPAYC   9th 52.0 52.0 4.0 5.0 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
2 Laser Standard Laser 177743 Indispensable John Black       10th 72.0 72.0 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
2 Laser Standard Laser 196420 Rey skywalker Liam Bennett   RPAYC   11th 78.0 78.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
2 Laser Standard Laser 210818 10+GST Andrew Wharton   RPAYC   11th 78.0 78.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC

MG14 Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
5 MG14 Skiff 284 Incorrigable George Sadlik Angus Musgrove     1st 11.0 11.0 3.0 DNF 2.0 3.0 DNC 1.0 1.0 1.0
5 MG14 Skiff 425 Nemesis Emma Rankin Na RPAYC   2nd 12.0 12.0 1.0 1.0 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC

NS14 Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
5 NS14 Skiff 1816 Xtreme Neal Aitken Zac Aitken BYRA   1st 7.0 7.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 DNC

Optimist Int Class

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
1 Optimist Int Optimist 1546 Revolution William Holdsworth   RPAYC   1st 7.0 7.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 DNC  
1 Optimist Int Optimist 1805 Hangry Monkey Billie Robbins   RPAYC   2nd 15.0 15.0 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC  

Optimist Open Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
1 Optimist Open Optimist 1845 Problem Child Isaac Freeman   WSC   1st 11.0 11.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 2.0
1 Optimist Open Optimist 1600 Thing a me bob Joel Beashal       2nd 13.0 13.0 3.0 2.0 3.0 2.0 2.0 1.0
1 Optimist Open Optimist 1808 UnderDog Ben Crafoord   MHYC   3rd 19.0 19.0 4.0 4.0 4.0 3.0 1.0 3.0
1 Optimist Open Optimist 1524 Rallar Miles Greenwood   RPAYC   4th 34.0 34.0 5.0 3.0 7.0 5.0 6.0 8.0
1 Optimist Open Optimist 1785 Positive Charge Sara Bruce   RPAYC   5th 36.0 36.0 6.0 7.0 5.0 8.0 3.0 7.0
1 Optimist Open Optimist 1731 Light Speed Albie Brown   RPAYC   6th 37.0 37.0 7.0 8.0 6.0 4.0 7.0 5.0
1 Optimist Open Optimist 1715 Wallygator Walter Tuite   RPAYC   7th 43.0 43.0 9.0 9.0 8.0 7.0 4.0 6.0
1 Optimist Open Optimist 1619 NEED FOR SPEED Markus Sampson   RPAYC   8th 45.0 45.0 8.0 5.0 9.0 11.0 8.0 4.0
1 Optimist Open Optimist FRA2484 Saphira Louis Tilly   RSYS   9th 59.0 59.0 10.0 12.0 10.0 6.0 11.0 10.0
1 Optimist Open Optimist 619 Wind Thief Charles Byford   RPAYC   10th 63.0 63.0 11.0 10.0 11.0 12.0 10.0 9.0
1 Optimist Open Optimist 1825 Fairwinds Cameron Scade   WSC   11th 64.0 64.0 2.0 6.0 2.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
1 Optimist Open Optimist 1356 Just Keep Sailing Harriet McLachlan   RSYS   12th 72.0 72.0 12.0 13.0 12.0 9.0 13.0 13.0
1 Optimist Open Optimist 580 Flying Kangaroo Rocco Springer   RPAYC   13th 75.0 75.0 15.0 14.0 13.0 13.0 9.0 11.0
1 Optimist Open Optimist 1357 Lucky 7 Raphael McLachlan   RSYS   14th 78.0 78.0 14.0 15.0 15.0 10.0 12.0 12.0
1 Optimist Open Optimist AUS1079 Horse Power Julia Pearce   RPAYC   15th 80.0 80.0 13.0 11.0 14.0 14.0 14.0 14.0
1 Optimist Open Optimist 1110 Bluewolf Joshua Paulson   RPAYC   16th 108.0 108.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC
1 Optimist Open Optimist 1729 Lord Lion Eliott Verhaeghe   RPAYC   16th 108.0 108.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC

Taipan 4.9 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
7 Taipan 4.9 Multihull 144 Cracker Jack Steve Ramsden       1st 3.0 3.0       1.0 1.0 1.0

Puffin Pacer Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
3 Puffin Pacer FA, Pacer RPA5 RPAYC Pacer Nicholas Garland Jack Garland RPAYC   1st 8.0 8.0 2.0 1.0 1.0   4.0 DNC  
3 Puffin Pacer FA, Pacer RPA4 RPA4 - Speedy Tom Spithill Chloe Pellew RPAYC   2nd 9.0 9.0 1.0 2.0 2.0   4.0 DNC  
3 Puffin Pacer FA, Pacer RPA6 RPAYC Pacer Nichole Butcher   RPAYC   3rd 16.0 16.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC   4.0 DNC  

Windsurfer LT Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
4 Windsurfer LT Windsurfer AUS968 Ruby Princess Andrew Divola       1st 9.0 9.0 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 161 Wndsrfer1 Robert Jones       2nd 12.0 12.0 3.0 1.0 2.0 1.0 3.0 2.0
4 Windsurfer LT Windsurfer RPA6 Wally Simon Grosser   RPAYC   3rd 47.5 47.5 6.0 9.5 8.0 7.0 8.0 9.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 10 It'll'do Matthew Stevens   RPAYC   4th 50.0 50.0 4.0 5.0 6.0 20.0 DNC 7.0 8.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 525 Racey Richard Lacey       5th 50.0 50.0 5.0 7.0 7.0 8.0 10.0 13.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 849 The Grinch Tracy & David Fisher       6th 52.0 52.0 2.0 4.0 3.0 11.0 12.0 20.0 DNC
4 Windsurfer LT Windsurfer AUS2 Wild Willy Scott O'Connor   RPAYC   7th 53.0 53.0 20.0 DNC 3.0 4.0 3.0 20.0 OCS 3.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 7 If Only Heath Walters   RPAYC   8th 77.0 77.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 6.0 7.0
4 Windsurfer LT Windsurfer RPA2 RPA Windsurfer Jonathan Tuite   RPAYC   9th 79.0 79.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 4.0 6.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 1401 Full Retro Geoffrey Kitchen   RPAYC   10th 81.0 81.0 20.0 DNC 8.0 20.0 DNC 10.0 11.0 12.0
4 Windsurfer LT Windsurfer RPA5 RPA Windsurfer Joshua Dawson   RPAYC   11th 81.5 81.5 7.0 9.5 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
4 Windsurfer LT Windsurfer RPA3 Bored Joshua Grosser   RPAYC   12th 82.0 82.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 5.0 11.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 188 Russian Paul Ivshenko       13th 85.0 85.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 OCS 1.0 4.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 1 Art Arthur Spithill   RPAYC   14th 85.0 85.0 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 10.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 18 Rumboat Stuart Gilbert       15th 90.0 90.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 OCS 5.0
4 Windsurfer LT Windsurfer 849 Not the Grinch Tracy Gowen       16th 120.0 120.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
4 Windsurfer LT Windsurfer 79 Tim Tam Lanee Beashel       16th 120.0 120.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
4 Windsurfer LT Windsurfer 121 ... Patrick Connolly       16th 120.0 120.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
4 Windsurfer LT Windsurfer 230 Doolander Peter Doolan       16th 120.0 120.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC

Windsurfer Race Class

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 14/6/20
14/6/20
R2 14/6/20
14/6/20
R3 14/6/20
14/6/20
R4 28/6/20
28/6/20
R5 28/6/20
28/6/20
R6 28/6/20
28/6/20
4 Windsurfer Race Windsurfer AUS69 Exocet Tom Plodr       1st 9.0 9.0 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0
4 Windsurfer Race Windsurfer AUS1977 Daniel Bernoulli's Day Off Steven Newman       2nd 9.0 9.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0
4 Windsurfer Race Windsurfer AUS5500 MC Martin Cross   RPAYC   3rd 22.0 22.0 3.0 3.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
RETRetired 14

www.rpayc.com.au
sailing@rpayc.com.au

https://www.rpayc.com.au/sailing/centreboard-racing/cb-regattas
sailing@rpayc.com.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com