16 Mitala Street, Newport NSW 2106   Tel: 61 2 9998 3700

     

16 Mitala Street, Newport NSW 2106
Tel: 61 2 9998 3700

Committees

 

COMMITTEES

 

REAR COMMODORES

 

REAR COMMODORE ACTIVITIES
Salvatore Ridulfo
 

REAR COMMODORE CENTREBOARD
David Taylor
 

REAR COMMODORE CRUISING
Leon Wilson
 

REAR COMMODORE MEMBERSHIP
Robert Alder
 

REAR COMMODORE YACHT RACING
Ron Palmer
 

 

ACTIVITIES COMMITTEE

Chair – Salvatore Ridulfo (Rear Commodore Activities)
Board Liaison – Norman Weaver
Ann Asker

Colin Cook

Scott Dunstan

Cath Hale

Jason Antill

Ritchard Pitchforth

Maxine Troop (Centreboard Rep)
Management Support - House Manager

 

 

ARCHIVES COMMITTEE

Chair - Richard Hudson
Board Liaison – William Ebsary 
Rob Cole
Peter Kennett
John Lanser
David McDonald
Bruce Staples

David West
David Kennedy                                                                                                                             

Management Support - Marketing Co-ordinator

 

CENTREBOARD COMMITTEE

David Taylor (Rear Commodore Centreboard)
Board Liaison – Commodore Ian Audsley
Andrew Tuite

David Williams

Ainslie Gordon

Chris Attwood

Malcolm Derry

Mick Sweeney

Murray Walters

Steve Bryant

Matt Visser

Management Support - Sailing Administrator

 

SOUTHPORT ORGANISING COMMITTEE

Chair – Richard Hudson

Board Liaison – William Ebsary

Commodore Ian Audsley

Ken Moxham (Rules/Protests)

Robert McClelland (Race Director)
Rear Commodore Yacht Racing - Ron Palmer
Management Support  - Sailing Manager & Marketing Co-ordinator
                                     

COMMITTEE OF REAR COMMODORES

Ian Audsley (Commodore)
Michael Lockley (Vice Commodore)
David Taylor (Rear Commodore Centreboard)
Leon Wilson (Rear Commodore Cruising)
Robert Alder (Rear Commodore Membership)
Ron Palmer (Rear Commodore Yacht Racing)
Salvatore Ridulfo (Rear Commodore Activities)

 

CRUISING COMMITTEE

Chair – Leon Wilson (Rear Commodore Cruising)
Board liaison – Jim Bullough (Director)
Jim Cormack

Ann Asker
Rob Dros

Judy Readman

Patrick Tansey

Mark Stephens

 

ELECTION COMMITTEE

Chair – Robert Alder (Rear Commodore Membership)
Board liaison – Jim Bullough
David Kennedy
Russell Murphy

Liz de Soyres

Bob McClung

Mark Waterhouse
Management Support - Membership Co-Ordinator

 

 

FINANCE & AUDIT COMMITTEE (FINCO)

Chair - Ian Audsley (Commodore)
Board Liaison – Michael Lockley (Vice Commodore)
Mark Waterhouse
Management Support - Executive Manager

 

 

HUMAN RESOURCES COMMITTEE

 

Chair – Ian Audsley (Commodore)

Michael Lockley (Vice Commodore)

Jim Bullough (Director)

Management Support – General Manager

 

 

IDS BOARD OF GOVERNORS

Norm Weaver

John Bacon

Sal Ridulfo

Dan Fitzgibbon

Management Support – General Manager

 

 

 

MAINTENANCE & DEVELOPMENT COMMITTEE

 

Chair - Bruce Staples
Board Liaison - Michael Lockley (Vice Commodore)

John Berry

Fred Bidwell

Robert McClelland
Kevin Smith

Michael Fountain

Management Support - Facilities Manager

 

MEMBERSHIP COMMITTEE

Chair – Robert Alder (Rear Commodore Membership)

Board Liaison - Jim Bullough
David Kennedy
Russell Murphy

Sandy Jacka
Liz de Soyres

Bob McClung

Mark Waterhouse

Virpi Tuite (Centreboard Representative)

Ann Asker (Cruising Representative)

Management Support - Marketing and Member Services Manager

 

ON WATER RISK MANAGEMENT COMMITTEE

Chair - Eoin Asker

Board Liaison - Rick Welch
Ron Palmer - Rear Commodore Yacht Racing
David Taylor - Rear Commodore Centreboard
Leon Wilson - Rear Commodore Cruising
Chris Grant - Chief Special Equipment Auditor

 

 

SPECIAL EQUIPMENT AUDITORS

 

Eoin Asker
Chris Grant

Garry Holder

Shaw Russett

Tony Nossiter

Bob Bennett

Jim Gordon

Frank Walker

David West

Jim Cormack

Roger Pottie

Scott Wright

Neil Driscoll

Martin Rathbone

David Ritchard

Patrick Tansey

Chris Zonka

Tony Fox

Sailing Staff:

Brendan Rourke

 

YACHT RACING COMMITTEE

Chair – Ron Palmer (Rear Commodore Yacht Racing)

Rick Welch (Board Liaison)

Larry Eastwood (Classic Boats)

Marcus Grimes & Chris Grant (SOPS & BWPS Fleet)

Tammy Lindsay (Women’s Fleets)

Liz de Soyres (Membership)

Elaine Fowler (Race Officers & Volunteers)

Brian Ellis (Wednesday Fleets)

Chris Heraghty (Fleet 1)

Marcus Grimes (Fleet 2)

Martin Cross (Fleet 3/4 )
Chris Grant (Special Regulations)
Jason Antill (One Design Classes)
Steve Merrington (Protests)

Management Support  - Sailing Manager

 

YNSW COMMITTEE

Richard Hudson - President

 

About RPAYC

The Royal Prince Alfred Yacht Club - RPAYC is a yacht racing and sailing club based on Pittwater.

The yacht club offers year round inshore and offshore racing, cruising, centreboard dinghy racing, sail training and courses plus has a large marina accommodating up to 352 vessels.

There is also a modern boatyard with comprehensive marine services to help maintain your vessel.

Membership, including family membership is now available.

Upcoming Events

Weather Links